Utövare i Turkiet introducerar Falun Gong för Lions Club

En grupp turkiska utövare hade ett särskilt seminarium om Falun Gong och dess förföljelse i Kina vid Vamlibel Lions Club i södra delen av staden Mersi på eftermiddagen den 12 februari 2013.

 
Introducerar Falun Gong för medlemmar i Camlibel Lions Club

 
Medlemmarna i Camlibel Lions Club lär sig Falun Gongs övningar

 
Lions Clubs president i Camlibel ger en utmärkelse till utövarna för att visa klubbens uppskattning

En av utövarna gav en levande powerpoint presentation. Under hennes 30-minuter långa föredrag kretsade hennes tal kring några huvudteman såsom vad är Falun Gong, hur Falun Gong omfamnats av omvärlden, hur Falun Gong förföljs i Kina och de stämningar som lämnats in mot hvudförövarna under förföljelsen runt om i världen

De 20 klubbmedlemmarna på plats var mycket intresserade av Falun Gongs principer Sanning-Godhet-Tålamod och dess mirakulösa effekter på hälsan samt att hålla sig i form. Flera av dem ville lära sig Falun Gong.

Det kinesiska kommunistpartiets brutala förföljelse av Falun Gong särskilt dess organstölder från levande utövare gjorde åhörarna arga och de fördömde grymheterna. De uttryckte deras djupa sympati för offren under förföljelse och hoppades att brottet skulle upphöra så snart som möjligt.

Efter presentationen stannade de flesta var för att lära sig de fem övningarna i Falun Gong. Avslutningsvis överlämnade klubbens president en utmärkelse till utövarna för att visa klubbens uppskattning för att de informerat dem om sanningen om Falun Gong.

För två månader sedan höll utövarna ett liknande semiarium för en annan Lions Club i Turiet. Som svar på medlemmarnas stora intresse hjälpte utövarna klubben att starta en övningsplats kort efteråt.


Engelsk version: http://en.minghui.org/html/articles/2013/2/19/138195.html

Ni är välkomna att skriva ut och sprida allt innehåll på Clearharmony, men uppge gärna källan.