Taiwan: Utövare visar övningarna vid Tsinghua-universitetet

Den 24 april 2011, är det 100 år sedan Tsinghua-universitetet grundades och 55:e årsdagen av dess existens i Taiwan. Falun Dafa-föreningen på Tsinghua-universitetet deltog i universitetets firande genom att vara värdar för en utställning, visa Falun Gongs övningar och en film.

 
Falun Dafa-montern vid Tsinghua universitetets firande

 
Falun Dafa-montern

 
Övningsdemonstration

Tsinghua-universitetet grundades 1911 i Peking. Tsinghua-universitetet i Taiwan bildades i Hsinchua1956. Tsinghua Falun Dafa-förening bildades 2003. Utövarna tränar vid ”Success”-sjön klockan 12.00 från måndag till fredag.

På en stor banderoll som hängde vid föreningens monter stod det: "Falun Dafa, Sanning-Godhet-Tålamod, har gynnat mer än 100 miljoner människor genom att ha förbättrat hälsan och upplyft moralen." Föreningens medlemmar berättade om Falun Gong för besökarna och hänvisade dem till aktivitetscentret i närheten där de kunde se en film.

Några studenter från Kina talade med utövarna. En av dem trädde ut ur KKP och dess underorganisationer på plats.

Utövaren Chen Feng-Chi sa efter evenemanget, "Falun Gong-utövare i Kina lider under den omänskliga förföljelsen. Jag är både ledsen och orolig. Vi måste ställa oss upp och protestera mot förföljelsen och låta fler människor få kännedom om fakta."

På eftermiddagen visade utövarna de första fyra stående övningarna vid sjön. Deras gula dräkter, sjön och den blå himlen var en vacker syn.

I Peking finns det ett annat Tsinghua-universitet. 1999 fanns det nio övningsplatser på campus och mer än 400 utövare. Den 20 juli 1999 inledde KKP förföljelsen av Falun Gong i Kina. Under de senaste 12 åren har många eländiga händelser hänt på campus på grund av förföljelsen.

Medan utövare vid Tsinghua-universitetet i Taiwan fritt kan utöva Falun Gong och delta i universitetets firande, kan utövare vid Tsinghua-universitetet i Peking det inte. De skulle så fall bli avstängda från universitetet och möta andra former av förföljelse.

Engelsk version: http://clearwisdom.net/html/articles/2011/4/30/124777.html

Ni är välkomna att skriva ut och sprida allt innehåll på Clearharmony, men uppge gärna källan.