Smälta in i Fa

Under mer än ett år ansträngde jag mig själv för att memorera Fa och nu memorerar jag Zhuan Falun för andra gången. Jag prioriterar kvalitet, inte kvantitet. Till exempel tycker jag inte att det är för lite att memorera ett stycke om dagen. Istället är det som är viktigt för mig att förstå innebörden eller Fa-principerna i stycket.

Buddha, Taos och gudar som skyddar Fa har gradvis avslöjat för mig några djupare betydelser av Fa i Zhuan Falun. Efter att en Fa-princip har blivit tydlig, mäter jag mig själv enligt den Fa som Mästaren lär ut. Detta har hjälpt mig att hitta många luckor i min kultivering och förbättrat mitt xinxing.

Memorera Fa

I en dröm stod jag i en grupp på cirka 20 personer under ett högt träd och tittade upp på frukten på grenarna. Det fanns inte mycket frukt, men de var mogna och vackra. Frukten var formad som en liten kalebass, dubbelt så stor som ett kinesiskt fikon. Alla ville prova dem, men ingen kunde nå dem för att trädet var för högt.

Mästaren dök plötsligt upp, svävade upp till toppen av trädet och skakade försiktigt grenen. Frukterna släppte från trädet och föll. Alla rusade för att plocka upp dem, och jag plockade upp en gul-orange frukt som också hade röda och gröna färger. Vi började alla äta våra frukter. De var krispiga, söta och smakade utsökt, bättre än någon frukt jag någonsin har ätit.

Efter att ha ätit frukten stötte jag på en annan grupp människor och en utövare som jag känner väl var bland dem. Jag berättade för henne om frukten. Hon sa, “Varför tog du inte med en som jag kunde smaka på?” Jag blev förbryllad och svarade: ”Ja. Varför tänkte jag inte på det? ” I det ögonblicket sa en röst till mig: “Det här går inte att ta med.” Sedan vaknade jag från drömmen.

Jag kunde inte somna om igen. Mina tankar var överallt och jag undrade vad Mästaren hjälpte mig att upplysa mig om? Äntligen insåg jag att Mästaren uppmuntrade mig att följa Fa, smälta in i Fa och vara mer flitig. Utövaren som jag känner väl började recitera Fa med mig men hon fortsatte inte och i princip kunde hon inte recitera Fa ännu. Mästaren sa till oss att kultivering eller en fruktstatus är upp till en själv, den kan inte uppnås av andra. Så hur kunde hon få den frukt som jag fick?

Från och med då, när jag såg henne, berättade jag för henne om mina erfarenheter av att memorera Fa. Jag uppmuntrade henne alltid att memorera Fa. Men jag berättade aldrig för henne om min dröm, eftersom jag fruktade att det skulle sätta press på henne och påverka hennes kultivering. Hon började äntligen recitera Fa för att hon bevittnade förändringarna i mig efter att jag gjorde det.

Under ledning av Mästarens Dafa förstår jag nu vad äkta kultivering är. Jag skäms för hur jag var innan jag reciterade Fa. Jag visste inte hur jag skulle kultivera och jag hade en stark tävlingsmentalitet. Jag tappade ofta humöret med andra utövare och vanliga människor. Jag uppförde mig inte som en utövare och jag var också bekymrad över att inte kunna kultivera till en högre nivå.

Vikten av att höja Xinxing

Under större delen av mitt liv före kultiveringen var jag okunnig och stred alltid och kämpade. Till och med de tuffaste människorna i min by försökte hålla sig borta från mig. Efter att jag började kultivera Falun Dafa sa bysekreteraren att jag verkligen hade förändrats. Jag var inte längre den tuffaste kvinnan i vår by!

Sekreteraren bad också sin fru att öva Falun Dafa. Sedan förföljelsen av Dafa började har han i hemlighet skyddat utövare i vår by. Efter att han avgått tränade han och hans fru tyst ett tag.

Under alla år av kultivering höll jag Dafas principer, Sanning-Medkänsla-Tålamod i mitt hjärta men kände att det var svårt att följa dessa principer hela tiden.

Mästaren gav mig ofta vinkar i mina drömmar om att jag inte kultiverade ”Tålamod”. En gång hörde jag frasen “Vi måste lägga vikt vid att höja xinxing.” Jag visste att jag var för långt ifrån Fa: s krav när det gäller andlig kultivering. Jag var orolig, men det var svårt att bryta igenom den här nivån.

Sedan jag började recitera Fa förra året fann jag grundorsaken till att jag inte kunde kultivera till en högre nivå. Den främsta anledningen var att jag inte hade studerat Fa väl. Hur kan en kultiverare förbättra sig om han inte studerar Fa bra? Detta är den mest grundläggande frågan i kultiveringen.

I år laddade jag ner alla ”Yi Shi En” radiosändningar på Minghuis webbplats. Jag lyssnade på dem när jag gjorde hushållsarbete. Många medutövare som deltog i Mästarens föreläsningar spelade in historier om mästarens storhet och medkänsla. Mästarens vänliga röst och leende kom ofta i mitt sinne. Mästarens höga andliga sfär har alltid inspirerat mig att bli bättre.

Varje gång jag lyssnade på sändningarna var jag angelägen om att studera och recitera Fa. Jag memorerade inte bara Fa under dagen utan jag reciterade också föregående dags sida efter att ha skickat upp upprätta tankar varje natt.

Renandet av själen

Genom kontinuerlig recitation renade Dafas omfattande och djupgående Buddha Fa kontinuerligt min själ och tvättade bort smutslagren som omgav mig. Samtidigt öppnade Mästaren min visdom och jag upplystes verkligen till några av Fa: s inre betydelser.

Flera släktingar var hemma hos mig och jag sa något fel. En av dem blev väldigt arg på mig. Min man slog till och med mig framför släktingarna. Jag slog inte tillbaka eller sa någonting.

Mästaren sa:

” När jag går på gatan sparkar någon mig, men ingen känner igen mig, så det kan jag tåla. Jag säger att det inte räcker, och i framtiden kanske folk örfilar dig precis framför de människor som du är mest rädd att tappa ansiktet inför. Du blir utskämd, så hur skulle du handskas med den här situationen, du får se om du kan tåla detta. Du kan tåla det men du kan inte släppa det i hjärtat, det går inte heller. ” (Föreläsning Nio, Zhuan Falun)

Medan jag tycktes ha uppfyllt Dafas krav genom att inte slåss eller svara tillbaka, så släppte jag det inte riktigt. Mästaren testade mig också i mina drömmar, och jag klarade inte testet. Jag var fortfarande rasande över att bli tillrättavisad och skuggan av den desperata person som jag brukade vara dök upp igen. Jag blev chockad efter att ha sett att mitt sanna jag fortfarande inte hade släppt dessa mänskliga föreställningar.

Medan jag skickade upprätta tankar rensade jag bort min tävlingsmentalitet, avundsjuka, förbittring och andra dåliga fasthållanden. En gång när jag somnade hörde jag en tydlig mening: ”Släpp mig själv för att mästaren sa, ‘ . Om du verkligen kan klara det så upptäcker du verkligen att ”tårpilarna fördunklar, blommorna lyser upp, en ny by!” (Föreläsning Nio, Zhuan Falun)

Detta var Mästaren som sa att jag inte släppte min själviskhet. Under hela mitt liv var jag alltid självrättfärdig och kände att jag var bättre än andra. Allt var centrerat kring mig, och jag fick det sista ordet. Mästaren väckte mig i tid. Tack mästare.

Senare när jag skickade upprätta tankar, tillade jag: “Eliminera den dåliga substansen själviskhet och låt detta onda dö.” En gång sa min man något mycket dåligt om mig. Jag svarade genast tillbaka sarkastiskt och hotade till och med honom. Efter några minuter insåg jag att jag hade fel. Jag sa till Mästaren: ”Mästaren, jag hade fel. Kanske var de dåliga orden från min man ett vink från mästaren. Jag missade det här tillfälle att förbättra mig. Jag kommer att göra bättre nästa gång. ”

Mästaren ordnade möjligheter för mig att kultivera när jag ville bli bättre. En morgon låste jag inte upp dörren för min man när han kom hem från att arbetat på nattskiftet. Han knackade på dörren och skrek åt mig. Mitt hjärta blev inte berört vid den tiden, men efter att han skällde ut mig grät jag i hemlighet. Jag undrade: varför grät jag? En anledning var att jag kände mig dålig för att han var frusen av det kalla vädret. En annan anledning var att jag kände att jag borde bli bättre på att uthärda och behålla min xinxing efter mer än 20 år av kultivering.

Mästaren sa, “ När ni börjar ge upp anseende, girighet och känslor kommer det att kännas smärtsamt. ” (“Genuin Kultivering”, Det Essentiella För Flitiga Framsteg)

Eftersom jag inte argumenterade med honom ändrade min man också sin attityd och tog initiativet till att hjälpa mig med mina sysslor som om ingenting hade hänt. Jag insåg verkligen skönheten i att assimileras till Fa.

Jag skäms över att jag led av sjukdomskarma varje år under mina 20 år av kultivering. Jag bad Mästaren att rädda mig varje gång. Från och med förra året, när jag kände mig obekväm, reciterade jag Mästarens Fa: ” Svårt uthärda, kan uthärdas, svårt klara, kan klaras.” (Föreläsning nio, Zhuan Falun)

Mästaren uthärdar karma för utövare

För några månader sedan fick jag dålig hosta under dagen men inte på natten. Inte bara att jag inte hostade, utan somnade också lugnt och sov gott. Jag undrade varför jag inte hostade på natten? “När du gick och la dig på natten var det Mästaren som uthärde det åt dig.” Denna mening slog mig direkt. Jag blev väldigt förvånad och så tacksam! Jag sa till mästaren: ”Mästare, du är för underbar. Jag vet verkligen inte hur jag ska tacka dig! “

Från och med då förstod jag min plikt som Dafa-utövare, vad jag skulle göra och hur jag ska kultivera. När jag känner mig obekväm tar jag det som en bra sak eftersom Mästaren renar min kropp, eliminerar min karma, förvandlar min karma till dygd och ökar min gong.

Min man arbetar året runt, så jag måste ta hand om allt hemma. Mästaren ber Dafa-utövare att göra de tre sakerna bra så jag studerar Fa flitigt, gör övningarna och skickar upprätta tankar varje dag. Jag förbereder också sanningsförklaringsbroschyrer, skriver artiklar för att bekräfta Fa och går ut för att rädda människor.

När jag en dag skulle ut för att hänga sanningsklargörande affischer på träd kände jag att jag var stramt i bröstet, andningssvårigheter, hosta och svaghet. Jag bad Mästaren välsigna mig och ge mig styrka. Med hjälp av Mästarens medkänsla försvann mitt fysiska obehag. Jag cyklade över 1,6 mil på en elektrisk cykel och hängde alla banderoller på träd utan problem.

Det här var dagen för bondens marknad, så jag stannade för att titta. Jag köpte några fiskar och betalade säljaren. Sedan köpte jag några kycklingklubbor men säljaren sa att jag fortfarande inte hade betalat för fisken. Jag sa att jag använde två 10-yuan-sedlar med sanningsförklaringsmeddelanden skrivna på dem. Säljaren tog ut sin plånbok och hittade några 10-yuan-räkningar i den för mig att se. Han sa, “Det finns inget skrivet på dessa,” vilket betyder att jag inte gav honom några pengar. Jag tänkte, jag tränar Dafa och kanske är jag skyldig honom från mitt senaste liv. Jag tog ut ytterligare 22 yuan och gav den till honom.

Mästaren sa:

“ Ni vet alla att för att kultivera tar inte vår kultiveringsmetod avstånd från den vanliga människans samhälle eller undviker eller flyr bort från konflikter. I den här komplicerade miljön bland vanliga människor ska du vara klartänkt och medvetet förlora när det gäller egna fördelar. När andra tar dina fördelar i smyg kommer du inte att kämpa, tävla eller slåss för dem. Du lider förluster bland alla sorters Xinxingstörningar. I den här svåra omgivningen vässar du din vilja och höjer ditt Xinxing, och under påverkan av vanliga människors alla sorters dåliga tankar har du en möjlighet att nå ovanför och bortom. ” (Föreläsning åtta, Zhuan Falun)

Jag insåg att det här är bra. Det är en möjlighet för mig att förfina min vilja och förbättra min xinxing.

Mästaren sa:

“ Tänk er, är det inte du som lider med klart medvetande och är det inte din huvudurande som anstränger sig? Du har förlorat saker bland vanliga människor, är det inte du som har förlorat med klart medvetande? Då borde den här Gong tillhöra dig, eftersom vem som än förlorar ska få. ” (Föreläsning åtta, Zhuan Falun)

Jag har inte upplevt någon fysisk svaghet sedan dess, efter att ha brutit igenom denna nivå begränsas jag inte universums egenskap längre.

När man smälter i Fa kommer Fa att manifestera sin mirakulösa natur. Under höstskörden i år skadades ben i mina fingrar och fötter. Jag stärkte min recitering av Fa, övade övningarna och sände upprätta tankar. Under processen hörde jag ett “klick, klicka” från benen i områdena med skada. Mästaren botade dessa skador inom tio timmar, och jag gick tillbaka till arbetet på fältet.

Engelsk version: https://en.minghui.org/html/articles/2020/3/27/183799.html

Ni är välkomna att skriva ut och sprida allt innehåll på Clearharmony, men uppge gärna källan.